Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Niezwykłe pielęgniarki i położne: Hanna Chrzanowska, czyli nowa błogosławiona

Niedawno w świecie polskiego pielęgniarstwa pojawiła się ważna informacja: dokonano beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej. Uroczystość miała miejsce 28 kwietnia 2018 roku w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Kim była ta pielęgniarka? Na czym skupiała się podczas pracy z pacjentami? W jaki sposób przysłużyła się ludziom i Kościołowi? Jak wyglądała jej współpraca z Karolem Wojtyłą? Zobaczcie.

Chrzanowska urodziła się w 1902 roku w rodzinie szlacheckiej. W dzieciństwie mieszkała w okazałej, pełnej przepychu rezydencji. Jej rodzice z entuzjazmem prowadzili działalność dobroczynną. Siostrą matki była Zofia Szlenkier (pisaliśmy o niej TUTAJ).

W 1920 roku Hanna zdała maturę i znalazła pracę w Komitecie Rozwoju Polski, gdzie kwestowała na rzecz ubogich. Wtedy zrozumiała, że pragnie zostać pielęgniarką. Po skończonym kursie zaczęła pracę w klinice chirurgicznej. W międzyczasie dokształcała się zarówno w pielęgniarstwie (otrzymała dwa stypendia zagraniczne), jak i innych dziedzinach (studiowała polonistykę).

Stała się silnie zaangażowaną członkinią świeżo powstałej organizacji: Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych. Pomagała w pracach nad ustawą o pielęgniarstwie. Szkoliła też nowe pielęgniarki oraz pełniła funkcję redaktor naczelnej czasopisma Pielęgniarka Polska.

Podczas wojny straciła wielu bliskich, w tym ojca, brata i ciotkę, ale się nie załamała. Aktywnie działała w konspiracji i podejmowała szereg działań charytatywnych, często z narażeniem własnego zdrowia. Nie bała się kontaktu z cierpieniem i śmiercią – najważniejsza była dla niej ofiarność i pomoc pacjentom. Chrzanowska szukała też rodzin zastępczych dla osieroconych dzieci i starała się o ich dożywianie. Po zakończeniu działań wojennych wspierała repatriantów.

W 1946 roku Hanna udała się na roczne stypendium do Stanów Zjednoczonych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie związane z pielęgniarstwem domowym. Po powrocie rzuciła się w wir działalności pedagogicznej. Zwracała szczególną uwagę na to, by szkolone przez nią pielęgniarki podczas pracy skupiały się nie tylko na kwestii zdrowotnej, ale również na aspektach duchowych, z poszanowaniem godności pacjenta. Chory miał czuć, że pielęgniarka jest kimś bliskim, na kim można polegać.

Nawet gdy Chrzanowska przeszła na wcześniejszą emeryturę, nie porzuciła swoich pasji pielęgniarskich. Napisała podręcznik „Pielęgniarstwo w otwartej opiece zdrowotnej” i regularnie publikowała fachowe artykuły.

W 1957 roku na jej drodze pojawiła się ważna postać – Karol Wojtyła. Hanna wymieniła z nim parę zdań na temat dobra pacjentów, co stało się początkiem wyjątkowej współpracy. Chrzanowska z energią podejmowała nowe działania. Rozpoczęła intensywne prace przy organizacji rekolekcji wyjazdowych dla chorych w Domu Rekolekcyjnym Księży Salwatorianów w Trzebini. Wpadła na pomysł zanoszenia potraw wigilijnych oraz robienia skromnych paczek z prezentami dla ubogich chorych. Z jej inicjatywy zaczęto odprawiać msze święte w domach pacjentów z chorobami chronicznymi.

Kardynał Wojtyła był częstym gościem rekolekcji. Odwiedził też razem z Chrzanowską domy 35 chorych, gdzie zanoszono paczki z jedzeniem i prezentami. Z całego serca doceniał pielęgniarskie – i nie tylko – wysiłki Hanny. To dzięki jego wsparciu otrzymała ona od papieża Pawła VI krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice” (Za Kościół i Papieża), jako uznanie niezwykłej postawy moralnej oraz ofiarnego zaangażowania w pracę na rzecz dobra wspólnego.

Chrzanowska zmarła w 1973 roku, po długich zmaganiach z chorobą nowotworową. Na jej pogrzebie pojawił się Wojtyła, który podkreślił, że kobieta była dla niego ogromną pomocą i oparciem.

Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych podjęło działania zmierzające do beatyfikacji tej ofiarnej, heroicznej i wypełnionej miłością do bliźniego pielęgniarki. Rozpoczęty w 1998 roku proces beatyfikacyjny zakończył się 28 kwietnia 2018 roku. Hanna Chrzanowska, określana jako sumienie pielęgniarek, dołączyła do grona błogosławionych.

Chcecie przeczytać artykuły o innych wyjątkowych postaciach polskiego pielęgniarstwa i położnictwa? Zaglądajcie na naszego bloga lub zapiszcie się na newsletter. Wszystkie wpisy znajdziecie również w Terminarzu Medycznym NURSEUM, czyli aplikacji ułatwiającej pracę pielęgniarek i położnych.

Jak zyskać dostęp do Terminarza Medycznego? Jeśli korzystacie z laptopa, zarejestrujcie się na stronie, a następnie zalogujcie. Natomiast jeżeli wolicie używać smartfonu (z systemem Android), pobierzcie aplikację, zarejestrujcie się i zalogujcie na swoje konto.

Do usłyszenia!

Arkadiusz Bieniek

Comments are closed.