Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

19 porad dla młodej pielęgniarki, czyli jak przeżyć początki pracy i stać się profesjonalistką

Po wielu trudach i wyzwaniach udało Ci się dołączyć do grona pielęgniarek? Nie masz pewności, jak sobie poradzić na nowym stanowisku? Zespół Terminarza Medycznego NURSEUM, czyli bezpłatnej aplikacji ułatwiającej pracę pielęgniarek i położnych, przygotował dla Ciebie garść przydatnych wskazówek. Oto zestaw małych, ale niezwykle ważnych rzeczy, o których powinnaś pamiętać.

 1. Nie bój się zadawać pytań. Twoja praca często polega na radzeniu sobie z sytuacjami, od których zależy życie pacjenta. Gdy nie jesteś czegoś pewna, po prostu zapytaj kogoś bardziej doświadczonego. Szukając informacji w internecie, korzystaj z profesjonalnych źródeł. Przykładowo, przydatne artykuły branżowe znajdziesz w zakładce Baza Wiedzy w Terminarzu Medycznym.
 2. Dbaj o siebie. Nikt nie zrobi tego za Ciebie. Nie zapominaj o krótkich przerwach i o nawadnianiu się w trakcie pracy. Wysypiaj się w miarę możliwości.
 3. Zawsze bądź gotowa na najgorsze. Nie wiesz, co zdarzy się podczas Twojej zmiany. Najgorsze wypadki mogą przydarzyć się w każdej chwili.
 4. Bądź asertywna. Pacjenci poczują otuchę, gdy zobaczą zdecydowaną i pewną siebie pielęgniarkę. Jeśli pokażesz zdrowy rozsądek, bardziej prawdopodobne, że lekarze będą liczyć się z Twoim zdaniem.
 5. Nie przepracowuj się. Czas poza pracą jest Twój, więc staraj się nie zostawać dłużej, niż to niezbędne. Zadbaj, by w wolnych chwilach być dostępną dla najbliższych i znajomych.
 6. Bądź spokojna (lub przynajmniej taką udawaj). Sytuacje, w których zapragniesz panikować, na pewno się wydarzą. Ważne, by zachować zimną krew. Tylko opanowany umysł może podejmować racjonalne decyzje dotyczące zdrowia pacjenta.
 7. Bądź punktualna. Za każdym razem, gdy się spóźniasz, ten problem spada na współpracowników, którzy muszą przejąć Twoją część pracy. Nie utrudniaj im życia i nie zabieraj ich czasu.
 8. Bądź zorganizowana. Podczas tej pracy musisz dobrze planować każdy krok. Zadania, z którymi będziesz miała do czynienia, mogą czasami przytłaczać. Dlatego takie ważne jest nadanie im odpowiednich priorytetów.
 9. Pomyśl, zanim odpowiesz. W tym zawodzie ciężko cofnąć to, co już się powiedziało. Nie trać zaufania innych poprzez głupi błąd. Pacjentom i lekarzom może być ciężko ponownie uwierzyć w Twoją ocenę.
 10. Bądź dobrą koleżanką. Przebywanie w pomieszczeniu ze współpracownikiem, który narzeka na wszystko i z którym ciężko się współpracuje, zabiera chęć do działania.
 11. Pamiętaj o podziękowaniu. Każdemu, nawet za drobne rzeczy. Jesteś częścią drużyny, a takie małe gesty pomagają ją budować.
 12. Nie przepraszaj za swoją pracę. Nawet jeśli musisz wyciągnąć konkretnego lekarza z domowych pieleszy w środku nocy.
 13. Miej pod ręką coś do pisania. Zrób listę potrzebnych rzeczy. Zanotuj każdą istotną instrukcję, jaką otrzymasz. Stykasz się z ogromną ilością danych, więc zapisywanie najważniejszych informacji jest bardzo istotne.
 14. Zainwestuj w buty. Uwierz nam, nachodzisz się dużo, dlatego chcesz mieć wygodne, dopasowane i wytrzymałe buty. Bóle nóg i dolnego odcinka pleców to częste problemy pielęgniarek w złym obuwiu.
 15. Przyznawaj się do błędów. Najlepiej od razu, gdy tylko je wychwycisz. Nie ma ludzi idealnych, każdy się kiedyś pomylił. Grunt to jak najszybciej poinformować kogoś bardziej doświadczonego, kto potrafi na to odpowiednio zareagować.
 16. Przyznawaj sobie małe nagrody. Zły dzień w pracy? Wynagródź to sobie czymś, na co masz ochotę (nieważne, czy to słodycze, czy coś większego). To pomoże utrzymać motywację.
 17. Bądź pielęgniarką, jaką sama chciałabyś mieć jako pacjent. Masz prawo czasami czuć się rozdrażniona. Kiedy to się stanie, wyobraź sobie, że jesteś pacjentem. Na jaką pielęgniarkę wolałabyś trafić?
 18. Znajdź mentora. Warto poszukać kogoś, kto pomoże Ci wdrożyć się w nowe miejsce pracy i wesprze w trudnych sytuacjach. Pomaganie komuś to też dobry sposób na rozwinięcie siebie i własnej kariery.
 19. Chłoń wiedzę z otoczenia i inwestuj w edukację. W tym zawodzie nigdy nie możesz przestać się uczyć. Obserwuj uważnie to, co się dookoła dzieje. Korzystaj też z przydatnych kursów doszkalających. Ich zbiór znajdziesz w zakładce Wydarzenia w Terminarzu Medycznym.

 

Nie chcesz przegapić innych artykułów przydatnych w pracy pielęgniarki? Śledź na bieżąco naszego bloga lub zapisz się na newsletter. Wszystkie wpisy blogowe znajdziesz też w Terminarzu Medycznym NURSEUM, czyli aplikacji skierowanej do pielęgniarek i położnych.

Jak zyskać dostęp do Terminarza Medycznego? Jeśli korzystasz z laptopa, zarejestruj się na stronie, a następnie zaloguj. Natomiast jeżeli wolisz używać smartfonu (tylko z systemem Android), pobierz aplikację, zarejestruj się i zaloguj na swoje konto.

Do usłyszenia!

Arkadiusz Bieniek

Comments are closed.