Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

4 ciekawe fakty z historii światowego pielęgniarstwa

4 ciekawe fakty z historii światowego pielęgniarstwa

Pielęgniarstwem zajmowano się już od zarania dziejów. Jednak dopiero stosunkowo niedawno potraktowano je jako oddzielny zawód. Poznajcie garść ciekawych faktów z historii pielęgniarstwa na świecie. Przygotował je specjalnie dla Was zespół Terminarza Medycznego NURSEUM, czyli bezpłatnej aplikacji ułatwiającej pracę pielęgniarek i położnych.

Aż do XIX wieku pielęgniarstwo nie było wyodrębnionym zawodem. Kwestiami związanymi z pielęgnowaniem pacjentów zajmowali się lekarze, obok samego leczenia. To wcale nie oznacza, że poza kadrą lekarską nikt nie parał się dbaniem o chorych. We wcześniejszych stuleciach cennym wsparciem w tym zakresie były między innymi zakony żeńskie i męskie.

Za początek nowoczesnego pielęgniarstwa można uznać 1860 rok. Wtedy Florence Nightingale założyła pierwszą szkołę pielęgniarską. Miało to miejsce przy Szpitalu św. Tomasza w Londynie. Nightingale uważała, że pielęgniarstwo powinno stanowić zawód, który wymaga starannej edukacji i praktyki. Skupiała się nie tylko na aplikowaniu lekarstw, ale też zapewnieniu pacjentowi optymalnych warunków powrotu do zdrowia.

Międzynarodowa Rada Pielęgniarek (ICN) to pierwsza międzynarodowa zawodowa organizacja kobieca. Rada powstała w 1899 roku i działa do dzisiaj. Zajmuje się między innymi wymianą doświadczeń zawodowych, szkoleniami pielęgniarskimi, rozwojem pielęgniarstwa w poszczególnych krajach, pracą nad metodami pielęgnowania, troską o wysoki poziom etyki zawodowej, współpracą z wartościowymi organizacjami. Obecnie w jej skład wchodzi aż 128 krajowych zrzeszeń pielęgniarskich.

Międzynarodowa Organizacja Pracy określiła warunki pracy i życia personelu pielęgniarskiego w 1977 roku. Szczegóły zawarła w konwencji nr 149. W dokumencie zwrócono szczególną uwagę na fakt, że pielęgniarki i pielęgniarze odgrywają ogromną rolę w procesie ochrony zdrowia i podnoszeniu zdrowotności oraz dobrobytu ludności. Sektor publiczny powinien zatem dołożyć wszelkich starań, by polepszyć warunki zatrudnienia w tym zawodzie.

Podobało Wam się? Jeśli nie chcecie przegapić kolejnych interesujących artykułów dla pielęgniarek, śledźcie na bieżąco naszego bloga. Wszystkie wpisy blogowe znajdziecie również w Terminarzu Medycznym NURSEUM, czyli bezpłatnej aplikacji skierowanej do pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów i opiekunów medycznych.

Jak zyskać dostęp do Terminarza Medycznego? Jeśli korzystacie z laptopa, zarejestrujcie się na stronie, a następnie zalogujcie. Jeżeli wolicie używać smartfonu (z systemem Android), pobierzcie aplikację, zarejestrujcie się, a potem zalogujcie na swoje konto.

Do usłyszenia!

Comments are closed.