Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

5 ciekawostek na temat zawodu pielęgniarki

Terminarz Medyczny NURSEUM

Jak wyglądały początki zawodu pielęgniarki? Jakie znaczenie miała dla pielęgniarstwa Florence Nightingale? Czy pielęgniarki obchodzą swoje święto? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej. Zespół Terminarza Medycznego, czyli bezpłatnej aplikacji ułatwiającej codzienną pracę pielęgniarek i położnych, przygotował pięć ciekawostek związanych z pielęgniarstwem.

 

Do XIX wieku pielęgniarstwo nie było odrębnym zawodem.

Aż do początku XIX wieku zarówno leczenie, jak i pielęgnowanie stanowiło domenę lekarzy. Co prawda do pomocy przy opiece nad chorymi werbowano kobiety, ale pochodziły one zazwyczaj z niższych warstw społecznych, gdyż takie zajęcie uważano za haniebne i niegodne damy. Postrzeganie pielęgniarstwa jako odrębnego zawodu zapoczątkowała działaczka społeczna Florence Nightingale. Poświęciła całe swoje życie działalności pielęgniarskiej i stworzyła solidne podstawy współczesnego wizerunku pielęgniarki.

 

Medal Florence Nightingale to najwyższe odznaczenie dla pielęgniarek.

W 1912 roku Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ustanowił Medal Florence Nightingale. Wręcza się go zarówno pielęgniarkom i pielęgniarzom, jak i wolontariuszom zajmującym się pielęgniarstwem. Prestiżowy medal można otrzymać między innymi za: wzorową służbę, pionierskie idee w dziedzinie zdrowia i nauczania, niezwykłe poświęcenie się pacjentom, wyjątkową odwagę podczas wojny lub pokoju, śmierć w trakcie pełnienia obowiązków. Pierwszą Polką, która otrzymała to odznaczenie, była Maria Tarnowska.

 

Dzień Pielęgniarek obchodzimy 12 maja.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek to święto obchodzone 12 maja na całym świecie. Uchwaliła je w 1973 roku Międzynarodowa Rada Pielęgniarek, podczas Kongresu w Meksyku. Data nie jest przypadkowa: to rocznica urodzin Florence Nightingale. W 2018 roku hasłem przewodnim obchodów było: „Zdrowie jest prawem człowieka”. W Polsce święto funkcjonuje jako Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.

 

Pierwsza w Polsce szkoła pielęgniarstwa powstała we Lwowie.

Pierwszą polską szkołą tego zawodu była utworzona w 1895 roku Lwowska Szkoła Pielęgniarstwa, funkcjonująca przy Szpitalu Powszechnym. Oferowała kursy przede wszystkim dla sióstr zakonnych – głównie szarytek – pracujących w szpitalach. Zakład zamknięto na początku pierwszej wojny światowej, a otwarto ponownie w 1922 roku dzięki zabiegom siostry Marii Czarlińskiej. Od początku działalności do 1929 roku szkołę ukończyły 393 zakonnice oraz 54 osoby świeckie.

 

Czepek pielęgniarski symbolizuje pokorę.

To nakrycie głowy miało oznaczać pokorną chęć służenia innym. Uznawało się je również za zobrazowanie pozytywnych idei humanizmu. Poza tym posiadało oczywiste funkcje praktyczne: ochraniało i zabezpieczało włosy podczas pracy. Z biegiem lat zwykły czepek zostawał zastępowany przez znaczek czepka przypinany do klapy ubioru pielęgniarskiego.

 

Nie możecie się doczekać artykułów o innych aspektach zawodu pielęgniarki? Regularnie odwiedzajcie nasz blog lub zapiszcie się na newsletter. Wszystkie wpisy znajdziecie również w Terminarzu Medycznym NURSEUM, czyli aplikacji ułatwiającej pracę pielęgniarek i położnych.

Jak zyskać dostęp do Terminarza Medycznego? Jeśli korzystacie z laptopa, zarejestrujcie się na stronie, a następnie zalogujcie. Natomiast jeżeli wolicie używać smartfonu (tylko z systemem Android), pobierzcie aplikację, zarejestrujcie się i zalogujcie na swoje konto.

Do usłyszenia!

Arkadiusz Bieniek

Comments are closed.