Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

5 książek o tematyce pielęgniarskiej, które warto przeczytać

Lubicie czytać książki? Właśnie taką formę relaksu wybieracie w chwile wolne od obowiązków? Jesteśmy ciekawi, po jakie gatunki i tematykę sięgacie najczęściej. Może są to pozycje związane z medycyną? Jeśli tak, zespół Terminarza Medycznego NURSEUM, czyli bezpłatnej aplikacji ułatwiającej pracę pielęgniarek i położnych, przygotował dla was 5 książkowych propozycji z wątkiem pielęgniarskim.

  1. „Pomyślę o tym jutro” – Katarzyna Michalik-Jaworska

To beletrystyczna powieść autorstwa polskiej eseistki i dziennikarki. Opowiada historię Marty – trzydziestoletniej pielęgniarki pracującej na oddziale kardiologii, której chlebem powszednim jest opieka nad małymi pacjentami. Codzienna praca i spotykane w niej osoby okazują się mieć znaczący wpływ na podejmowane przez bohaterkę decyzje i jej system wartości.

  1. „Przyciąganie” – Elżbieta Rodzeń

Kolejna propozycja to lekka, jednak bardzo uczuciowa powieść. Jej autorka zawodowo zajmuje się psychologią i terapią. Takiego psychologicznego charakteru nadaje fabule swojej książki. „Przyciąganie” stanowi historię Nadii, która po wielu ciężkich przejściach w życiu zostaje pielęgniarką niepełnosprawnego mężczyzny – Garretta. Kobieta ma nadzieję, że nowa praca pozwoli jej na stabilizację i odnalezienie upragnionego spokoju, jednak los nie jest dla niej aż tak łaskawy.

  1. „Całun dla pielęgniarki” – Phyllis Dorothy James

Książka autorstwa królowej powieści detektywistycznej z wątkiem medycznym w tle. Akcja toczy się w Nightingale House, szkole dla pielęgniarek, gdzie w tajemniczych okolicznościach giną dwie studentki. Prowadzący śledztwo Adam Dalgliesh musi rozwikłać zagadkę i złapać działającego z chirurgiczną precyzją mordercę.

  1. „Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia” – Marianna Fijewska

To pozycja z pogranicza reportażu i literatury faktu, w mocnych słowach opowiadająca o realiach zawodu z perspektywy pielęgniarek. Książka w emocjonalny sposób pokazuje cienie i blaski opieki nad pacjentami, ich wdzięczność, ignorancję, a nawet agresję. Bez ogródek portretuje środowisko pielęgniarskie, obrazując trudne warunki pracy, relacje ze zwierzchnikami czy wzajemne konflikty.

  1. „Pielęgniarki” – Christine Watson

Ostatnia z polecanych pozycji to także literatura faktu. Jej autorką jest pielęgniarka z dwudziestoletnim stażem, która w osobistej relacji oprowadza nas po szpitalnych korytarzach. Dzieląc się swoimi wspomnieniami, zabiera czytelnika na rozmaite oddziały: poczynając od noworodkowego, gdzie walczą o życie maleńkie wcześniaki, poprzez oddział onkologiczny i jego cierpiących po chemioterapii pacjentów, sale operacyjne i zabiegi na otwartym sercu, zatłoczony SOR czy wreszcie kostnicę.

Czytaliście którąś z przedstawionych lektur? Jeśli nie, warto to nadrobić. Być może znacie inne książki o podobnej tematyce, z jakimi warto się zapoznać. Podzielicie się?

Jeśli zaś nie chcecie przegapić kolejnych artykułów dla pielęgniarek, śledźcie na bieżąco naszego bloga  lub zapiszcie się na newsletter. Wszystkie wpisy blogowe znajdują się również w Terminarzu Medycznym NURSEUM, czyli bezpłatnej aplikacji skierowanej do pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów i opiekunów medycznych.

Jak zyskać dostęp do Terminarza Medycznego? Jeśli korzystacie z laptopa, zarejestrujcie się na stronie, a następnie zalogujcie. Jeżeli wolicie używać smartfonu (z systemem Android), pobierzcie aplikację, zarejestrujcie się, a potem zalogujcie na swoje konto.

Do usłyszenia!

Arkadiusz Bieniek

Comments are closed.