Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

6 najpopularniejszych medycznych mitów

Powszechnie wiadomo, że czarny kot czy rozbite lustro przynoszą pecha, rozsypanie soli wróży kłótnię, a podkowa lub czterolistna koniczyna zwiastują szczęście. A jak wygląda sprawa zabobonów medycznych? Zespół Terminarza Medycznego NURSEUM, czyli bezpłatnej aplikacji ułatwiającej pracę pielęgniarek i położnych, przygotował dla Was krótkie zestawienie medycznych mitów. Sprawdźcie, czy je znacie.

  1. Jeśli połkniesz pestkę jabłka, w żołądku wyrośnie Ci drzewo.

Ten mroczny scenariusz oczywiście nie miałby racji bytu. Jednak ileż razy dzieci były straszone czymś takim, gdy zajadały się jabłkami. Czy Wy też powstrzymywaliście się przed połykaniem ogryzka, bojąc się o swój żołądek?

  1. Połknięta guma do żucia zostaje w żołądku przez kilka lat.

Na szczęście ten zabobon również można włożyć między bajki. Bowiem nawet jeżeli nasz żołądek nie jest w stanie poradzić sobie z przetrawieniem jakiegoś składnika gumy do żucia, po krótkim czasie po prostu go wydali.

  1. Po śmierci rosną nam włosy i paznokcie.

Jest to mylnie powtarzane stwierdzenie, wynikające ze złego interpretowania tego, jak ciało ludzkie zachowuje się po śmierci. Otóż traci wtedy wodę i mimowolnie wysycha, co powoduje przyleganie skóry i fałszywy efekt wydłużania się paznokci i włosów.

  1. Nie można zajść w ciążę podczas miesiączki.

To jeden z popularniejszych mitów, który ciągle nam towarzyszy. To wprawdzie niezwykle mało prawdopodobne, ale nadal możliwe, zwłaszcza jeśli partnerka ma nieregularne cykle menstruacyjne. Wiadomo bowiem, że plemniki mogą pozostać aktywne w ciele kobiety nawet przez kilka dni.

  1. Czytanie po ciemku psuje wzrok.

Jak się okazuje, to również nie jest prawdą. Owszem, przy czytaniu w kiepskim świetle nasze oczy mogą się zmęczyć, zaczerwienić czy łzawić, ale są to objawy, które wkrótce mijają. O wiele większe znaczenie ma z kolei odległość, z jakiej patrzymy w ekran telewizora i telefonu czy na wspomnianą książkę.

  1. Najwięcej ciepła tracimy przez głowę.

Kolejny mit, który dla wielu z nas stał się utrapieniem w dzieciństwie. Wszyscy z pewnością pamiętamy uwagi mamy, która ciągle przypominała o zakładaniu czapki zimą, gdyż w przeciwnym razie z pewnością nabawimy się przeziębienia. Dzięki niedawnym badaniom okazuje się, że nie jest to jednak prawdą. Nasze ciało przez głowę traci jedynie 7 do 10% ciepła.

Podobało Wam się? A może znacie inne mity? Jeśli nie chcecie przegapić kolejnych artykułów, śledźcie na bieżąco naszego bloga  lub zapiszcie się na newsletter. Wszystkie wpisy blogowe znajdziecie również w Terminarzu Medycznym NURSEUM, czyli bezpłatnej aplikacji skierowanej do pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów i opiekunów medycznych.

Jak zyskać dostęp do Terminarza Medycznego? Jeśli korzystacie z laptopa, zarejestrujcie się na stronie, a następnie zalogujcie. Jeżeli wolicie używać smartfonu (z systemem Android), pobierzcie aplikację, zarejestrujcie się, a potem zalogujcie na swoje konto.

Do usłyszenia!

Arkadiusz Bieniek

Comments are closed.