Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Parę słów o mężczyznach w zawodzie pielęgniarza

Nie ma co ukrywać, w tak mocno sfeminizowanej profesji jak pielęgniarstwo odsetek pracujących mężczyzn jest naprawdę niewielki. Jak sprawa wyglądała na przestrzeni wieków? Dlaczego obecnie istnieje taka, a nie inna tendencja? Zespół Terminarza Medycznego NURSEUM, czyli bezpłatnej aplikacji ułatwiającej codzienną pracę pielęgniarek i położnych, przyjrzał się temu zagadnieniu.

Kiedyś profesja pielęgniarska była przede wszystkim domeną mężczyzn. Już w starożytnym Rzymie istnieli pielęgniarze polowi. Z kolei w kulturach indoeuropejskich opieką nad potrzebującymi zajmowali się głównie kapłani płci męskiej. Podczas wojny secesyjnej pieczę nad rannymi sprawowali w większości mężczyźni. Laureat pierwszej Pokojowej Nagrody Nobla i założyciel Czerwonego Krzyża, Jean Henri Dunant, zaczynał swoją karierę jako pielęgniarz. Oczywiście takich historii było dużo więcej. Natomiast w czasach współczesnych w zawodzie pielęgniarskim widzimy głównie kobiety.

Dlaczego obecnie pracuje tak mało pielęgniarzy?

Może to wynikać ze stereotypu panującego nie tylko w naszym kraju, ale również na świecie. Jednym z przejawów takiego myślenia jest polska ustawa „o zawodach pielęgniarki i położnej”, gdzie nawet sam tytuł po macoszemu traktuje mężczyzn-pielęgniarzy.

Niestety panowie pracujący w zawodzie nierzadko są postrzegani jako mniej męscy, gorsi od innych. Stereotyp sięga nawet dalej, ponieważ w gruncie rzeczy mężczyzn z reguły traktuje się jako w dużej mierze pozbawionych delikatności, czułości czy empatii. A posiadanie właśnie takich cech jest niezwykle przydatne w tym zawodzie.

Kolejnym prawdopodobny powód to pensje. Jak powszechnie wiadomo, pielęgniarki nie zarabiają najwięcej. Wielu panów, pragnących bez przeszkód utrzymać rodzinę, wybiera inne ścieżki kariery – takie, w których można wypracować dużo wyższe stawki.

Dlaczego w świecie pielęgniarskim powinno być więcej mężczyzn?

Powodów jest kilka. Najważniejszy z nich to uzupełnianie się ról kobiecych i męskich w opiece nad pacjentami. Są czynności, które wymagają sporej więcej siły, jak np. przenoszenie pacjentów. Istnieją też sytuacje, w jakich trzeba sobie radzić z pacjentami agresywnymi. Wtedy siła fizyczna zdecydowanie pomaga.

Za mężczyznami w tym zawodzie przemawia również fakt, iż pacjenci płci męskiej mogą się mniej wstydzić przy proszeniu o pomoc w wykonywaniu pewnych czynności. W wielu przypadkach znacznie łatwiej przyjdzie im zaufać pielęgniarzowi, przykładowo przy goleniu czy wyjściu do toalety.

Ponadto, jak wskazują badania, szpital zyskuje na wizerunku profesjonalnego i dobrze zorganizowanego, jeśli w szeregach pracowników znajduje się mężczyzna pielęgniarz. Pacjenci spostrzegają taki szpital jako oferujący lepszą opiekę o szerszym spektrum oraz jako lepiej przygotowany na różnorodne trudne sytuacje.

Czy w najbliższym czasie coś się zmieni i w zawodzie pielęgniarskim przybędzie panów? Jak Wam się wydaje?

Jeśli spodobał Wam się artykuł i nie możecie się doczekać kolejnych z branży pielęgniarskiej, regularnie odwiedzajcie nasz blog lub zapiszcie się na newsletter. Wszystkie wpisy znajdziecie również w Terminarzu Medycznym NURSEUM, czyli aplikacji ułatwiającej pracę pielęgniarek i położnych.

Jak zyskać dostęp do Terminarza Medycznego? Jeśli korzystacie z laptopa, zarejestrujcie się na stronie, a następnie zalogujcie. Natomiast jeżeli wolicie używać smartfonu (z systemem Android), pobierzcie aplikację, zarejestrujcie się i zalogujcie na swoje konto.

Do usłyszenia!

Arkadiusz Bieniek

Comments are closed.