Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Pielęgniarka w kinematografii, czyli 6 filmów z wątkiem pielęgniarskim

Pielęgniarka w kinematografii, czyli 6 filmów z wątkiem pielęgniarskim

Terminarz Medyczny NURSEUM

W światowej kinematografii od czasu do czasu pojawiają się intrygujące postaci pielęgniarek. Zespół Terminarza Medycznego NURSEUM, czyli bezpłatnej aplikacji ułatwiającej pracę pielęgniarek i położnych, postanowił wybrać pięć interesujących filmów, w których mniej lub bardziej wyraźnie zaznacza się motyw pielęgniarski. Ile z nich widzieliście? Które wiernie oddają charakter pracy pielęgniarki, a które przesadnie odbiegają od znanych Wam realiów? Jaka z przedstawionych bohaterek jest Wam najbliższa i dlaczego?

 

Lot nad kukułczym gniazdem (1975)

Złodziejaszek i oszust Randle, chcąc uniknąć więzienia, udaje osobę niezrównoważoną psychicznie. W efekcie trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie ma nadzieję przyjemnie spędzić czas. Jednak okazuje się, że na oddziale niepodzielną władzę sprawuje bezwzględna i okrutna siostra Mildred Ratched. Kobieta znęca się psychicznie i fizycznie nad pacjentami, terroryzując wszystkich na swojej drodze. Randle usiłuje zbuntować pacjentów przeciwko tyranii siostry Mildred, co prowadzi do nieprzewidzianych skutków.

 

Misery (1990)

Znany dreszczowiec stanowi adaptację powieści Stephena Kinga. Poczytny pisarz Paul Sheldon właśnie kończy nową powieść. Gdy jedzie z gotowym maszynopisem, zaskakuje go zamieć śnieżna. Paul traci panowanie nad autem i ląduje w zaspie. Ratuje go była pielęgniarka Annie Wilkes, która – jak się okazuje – jest ogromną fanką jego twórczości. Kobieta szybko odkrywa, że pisarz w najnowszej książce zamierza uśmiercić główną bohaterkę serii. Wściekła postanawia więzić mężczyznę, aż ten napisze lepsze zakończenie.

 

Wygrać z losem (1992)

May-Alice z powodzeniem robi karierę, grając w popularnych operach mydlanych. Pewnego dnia ulega wypadkowi samochodowemu i ląduje na wózku inwalidzkim. Nie mogąc poradzić sobie z bólem, pije coraz więcej i odcina się od ludzi. Wyżywa się też na pielęgniarkach, które podejmują się opieki nad nią. Nic więc dziwnego, że żadna nie wytrzymuje długo ze zgorzkniałą, cierpiącą kobietą. Do czasu, aż w domu May-Alice pojawia się pielęgniarka Chantelle.

 

Miłość i wojna (1996)

Biograficzny melodramat wojenny skupia się na losach Ernesta Hemingwaya. Młody pisarz pracuje jako kierowca ambulansu. Pod koniec pierwszej wojny światowej trafia na front. Ratując rannego żołnierza, sam zostaje postrzelony. W szpitalu polowym opiekę nad nim sprawuje Agnes. Kobieta robi wszystko, by lekarz nie amputował uszkodzonej nogi pisarza. Pomiędzy pielęgniarką i pacjentem powoli rodzi się uczucie, jednak na drodze do szczęścia stają: różnica wieku, konkurent w postaci włoskiego chirurga oraz smutne realia wojenne.

 

Code Blue (2011)

Marian to pielęgniarka w średnim wieku, która zatraca się w poświęceniu dla pacjentów. Nie tylko spędza z nimi każdą wolną chwilę, ale też towarzyszy im podczas umierania. Sama często pomaga odejść ciężko chorym i cierpiącym. Lubuje się w kolekcjonowaniu drobnych pamiątek po zmarłych. Niedługo po przeprowadzce w nowe miejsce kobieta widzi na ulicy pewne okropne zdarzenie. Zdaje sobie sprawę, że świadkiem był również jej sąsiad. Marian nie potrafi znieść zaistniałej sytuacji.

 

Sprawa Lucii de B (2014)

Oparty na faktach thriller psychologiczny opowiada historię Lucii, która została oskarżona o morderstwo siedmiu pacjentów. Pielęgniarce grozi wyrok dożywocia. Kobieta za wszelką cenę usiłuje udowodnić swoją niewinność, zmagając się z okrutnym, bezwzględnym i pełnym fałszu systemem prawnym w Holandii. Musi też poradzić sobie z nieprzychylnymi mediami, z odrzuceniem przez społeczeństwo, a także z własną przeszłością.

 

Chcecie zapoznać się z innymi artykułami związanymi z pracą pielęgniarską? Zaglądajcie regularnie na naszego bloga lub zapiszcie się na newsletter. Wszystkie wpisy znajdują się również w Terminarzu Medycznym NURSEUM, czyli aplikacji ułatwiającej pracę pielęgniarek i położnych.

Jak otrzymać dostęp do Terminarza Medycznego? Jeśli korzystacie z laptopa, zarejestrujcie się na stronie, a następnie zalogujcie. Natomiast jeżeli wolicie używać smartfonu (z systemem Android), pobierzcie aplikację, zarejestrujcie się i zalogujcie na swoje konto.

Do usłyszenia!

Arkadiusz Bieniek

 

 

Comments are closed.