Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Jak poradzić sobie z pacjentem, który boi się zastrzyków?

Zapewne w pracy zdarza Wam się spotykać pacjentów, którzy panicznie boją się zastrzyków. Jak zazwyczaj sobie z nimi radzicie? A może chcecie poznać inne metody? Zespół Terminarza Medycznego NURSEUM, czyli bezpłatnej aplikacji ułatwiającej codzienną pracę pielęgniarek i położnych, przygotował kilka porad związanych z osobami odczuwającymi lęk przed igłą.

Dawanie zastrzyków jest częścią codziennej rutyny pielęgniarki. Osoby, które boją się igieł lub krwi, to prawdzie wyzwanie. Zazwyczaj mamy tu do czynienia ze zwykłym strachem, który dość łatwo przełamać, ale czasami przybiera formę prawdziwej fobii. A dokładniej dwóch: trypanofobii (lęk przed igłami) i hematofobii (strach przed skaleczeniem i krwią). Zazwyczaj to dzieci nie radzą sobie z widokiem strzykawki, ale nie zawsze. Dorośli też nierzadko mają z tym problem.

Co w takim razie mogą zrobić pielęgniarki przeprowadzające zabieg, jeśli trafi się pacjent, który boi się zastrzyków?

  1. Zapytajcie wprost, czy się boi. Oczywiście jego reakcję i tak będzie widać, ale taki wstęp pozwoli Wam na sprawne zastosowanie kolejnych kroków.
  2. Zadbajcie o jego komfort. Niech usiądzie wygodnie, wyjrzy przez okno, przeczyta fragment gazety. Cokolwiek, co pozwoli mu nie myśleć o nadchodzącym zastrzyku.
  3. Odwróćcie uwagę. Bardzo często pacjent nie poczuje ukłucia, jeśli go nie zobaczy. Warto go przygotować i „zaatakować” w chwili, w której się tego nie spodziewa. W dużej ilości przypadków nawet nie zauważy, że już po wszystkim.
  4. Pamiętajcie, że rodzina pomaga. Jeśli z pacjentem przyszła jakakolwiek bliska osoba, będzie w stanie skupić jego uwagę na sobie i sprawi, że zastrzyk stanie się mniej odczuwalny. Szczególnie sprawdza się to w przypadku dzieci.

Jakie doświadczenia macie w tym zakresie? Czy chcecie podzielić się innymi poradami i taktykami, które sprawdzają się przy trudnych pacjentach?

Jeśli nie możecie się doczekać artykułów o innych aspektach zawodu pielęgniarki, regularnie odwiedzajcie nasz blog lub zapiszcie się na newsletter. Wszystkie wpisy znajdziecie także w Terminarzu Medycznym NURSEUM, czyli aplikacji ułatwiającej pracę pielęgniarek i położnych.

Jak zyskać dostęp do Terminarza Medycznego? Jeśli korzystacie z laptopa, zarejestrujcie się na stronie, a następnie zalogujcie. Natomiast jeżeli wolicie używać smartfonu (tylko z systemem Android), pobierzcie aplikację, zarejestrujcie się i zalogujcie na swoje konto.

Do usłyszenia!

Arkadiusz Bieniek

Comments are closed.