Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Przegląd dla Pielęgniarek i Położnych nr 74

Terminarz Medyczny NURSEUM

Groźba likwidacji szpitali powiatowych, dane dotyczące przeprowadzanych w kraju porodów przez cesarskie cięcie, komplikacje laktacyjne i wpływ karmienia piersią na rozwój noworodka. To niektóre z informacji, jakie znajdziecie w „Przeglądzie dla Pielęgniarek i Położnych” przygotowanym przez zespół Terminarza Medycznego NURSEUM.

 

News nr 1 – „Szpitale na skraju przepaści sięgną do kieszeni chorych”

Pojawia się realny problem braku dofinansowania dla szpitali powiatowych. Podwyżki dla rezydentów, specjalistów czy pielęgniarek w 2019 roku spowodowały znaczne uszczuplenie w budżecie resortu zdrowia. Grozi to brakiem wsparcia pieniężnego szpitali na najniższym szczeblu, których dyrektorzy poważnie rozważają ich likwidację.  Dowiedz się więcej.

News nr 2 – „Pomorskie: najmniej cesarskich cięć w kraju, ale wciąż o wiele za dużo”

Jak wskazuje najnowszy raport Euro-Peristat, w ciągu ostatnich dwóch dekad znacząco wzrosła liczba porodów przez cesarskie cięcie. W Polsce najniższy procent tzw. „cesarek” zanotowano w województwie pomorskim. Wynosi on 32%. Wedle wytycznych WHO odsetek zastosowania tej procedury powinien wynosić 15%. Sprawdź szczegóły.

News nr 3 – „Komplikacje laktacyjne a kontakt skóra do skóry”

Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii karmienie piersią to jedyny sposób żywienia niemowlęcia, który zapewni mu optymalny stan zdrowia i rozwój. Właściwa laktacja zaś, zdaniem WHO, możliwa jest dzięki kontaktowi matki z dzieckiem „skóra do skóry” już w ciągu pierwszych 5 minut od porodu. Szerzej na ten temat opowiada położna, edukator ds. laktacji, Wanda Ściślewska. Zobacz tutaj.

News nr 4 – „Czy samodzielność zawodowa pielęgniarek istnieje w praktyce?”

Nie są znane dane statystyczne wskazujące, na ile w środowisku pielęgniarskim wykorzystywana jest możliwość samodzielnej pracy z pacjentem. Próbując odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie, autorzy tekstu dywagują nad problemem, analizując właściwe dokumenty prawne. Sprawdź szczegółową opinię.

News nr 5 – „Świeżo wydana książka o pracy pielęgniarek”

W ostatnim czasie ukazała się książka o „niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy” – pielęgniarkach. „W czepku urodzone” to pozycja stworzona przez pielęgniarkę i blogerkę Weronikę Nawarę. Autorka zawarła w niej nie tylko własną historię wyboru ścieżki zawodowej, lecz również serię krótkich wypowiedzi innych pielęgniarek, które obrazują realia tego zawodu. Przeczytaj więcej.

Więcej newsów branżowych ze świata pielęgniarek i położnych jak zwykle znajdziecie na naszym fan page’u, w newsletterze oraz w zamkniętej grupie na Facebooku.

Przypominamy także o rejestracji w naszej bezpłatnej aplikacji dla pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów i opiekunów medycznych. Chcecie rozpocząć korzystanie z Terminarza Medycznego NURSEUM? Jeśli używacie laptopa, zarejestrujcie się na stronie. W przypadku smartfonu (urządzenia z systemem Android), wejdźcie w link rejestracyjny i pobierzcie aplikację.

Do usłyszenia!

Autor: Arkadiusz Bieniek

Comments are closed.