Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Jak wyglądało pielęgniarstwo na przestrzeni wieków

Czarownice, znachorki, szamanki, dozorczynie, sanitariuszki. Przez wieki pielęgniarstwo miało różne oblicza i formy, by po latach ewolucji przyjąć znaną nam dziś postać. Jesteście ciekawi, jak wyglądały początki tego zawodu? Jeśli tak, zespół Terminarza Medycznego NURSEUM, czyli bezpłatnej aplikacji ułatwiającej pracę pielęgniarek i położnych, przygotował dla was historię pielęgniarstwa w pigułce.

Już od zarania dziejów podejmowano czynności związane z pielęgniarstwem. Z pewnością wszyscy znacie opowiadania o wiedźmach czy babach znachorkach, które za pomocą ziół bądź „magicznych” mikstur leczyły niepłodność, jątrzące się rany lub inne dolegliwości okolicznych wieśniaków. Z różnym, rzecz jasna, powodzeniem.

Co ciekawe, choć teraz zawód pielęgniarki kojarzy się głównie z kobietami, historia pokazuje, że na początku to mężczyźni dominowali w tej profesji.

W starożytnym Egipcie pielęgnowano ciała zmarłych, przygotowując je do mumifikacji, której procesy opisywano w świętych księgach. O tym, jak pielęgniarstwo wyglądało w starożytnej Grecji, wiemy m.in. od Hipokratesa, który opisywał sposoby żywienia chorego, jego pielęgnacji czy podawania medykamentów. Starożytni Rzymianie do opieki nad chorymi wyznaczali wyselekcjonowanych niewolników. W średniowieczu zaś ważną rolę w troszczeniu się o ciężko chorych zaczęły odgrywać zakony.

Pierwszy klasztor zakonny, gdzie zajmowano się chorymi, został utworzony we Włoszech już w szóstym wieku. Z biegiem czasu takich instytucji, przy których znajdowały się szpitale i przytułki, powstawało na kontynencie coraz więcej.

Kiedy Europę nawiedzały plagi cholery lub dżumy, zakonnicy opiekowali się zakażonymi. Pomoc w klasztorach znajdowali również ranni, zwłaszcza w okresie wojen krzyżowych, kiedy tereny Europy i Bliskiego Wschodu nawiedzały liczne konflikty zbrojne.

Z biegiem lat w opiece nad chorymi zaczęła wzrastać rola kobiet. Powstawały żeńskie zakony i stowarzyszenia, gdzie młode dziewczyny uczono czytać, pisać oraz zajmować się chorymi.

O nowoczesnym pielęgniarstwie możemy mówić dopiero od drugiej połowy XIX wieku. Zapoczątkowała je Florence Nightingale, brytyjska działaczka społeczna, pielęgniarka i publicystka, która w 1860 roku założyła pierwszą szkołę dla pielęgniarek w Londynie. Wtedy zaczęła się zupełnie nowa epoka w dziejach pielęgniarstwa.

Podobało Wam się? Jeśli nie chcecie przegapić kolejnych artykułów dla pielęgniarek, śledźcie na bieżąco naszego bloga  lub zapiszcie się na newsletter. Wszystkie wpisy blogowe znajdziecie również w Terminarzu Medycznym NURSEUM, czyli bezpłatnej aplikacji skierowanej do pielęgniarek, położnych, fizjoterapeutów i opiekunów medycznych.

Jak zyskać dostęp do Terminarza Medycznego? Jeśli korzystacie z laptopa, zarejestrujcie się na stronie, a następnie zalogujcie. Jeżeli wolicie używać smartfonu (z systemem Android), pobierzcie aplikację, zarejestrujcie się, a potem zalogujcie na swoje konto.

Do usłyszenia!

Arkadiusz Bieniek

Comments are closed.