Praca pielęgniarki i położnej wiąże się z dyżurami w godzinach nocnych. Zachowanie dobrego samopoczucia i energii przez całą noc to spore wyzwanie. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci pokonać senność w tak trudnych warunkach pracy.
- Chłodne nocne powietrze
Otwórz okno i przewietrz pokój. Jeśli w pomieszczeniu jest duszno i gorąco, mimowolnie powoduje to uczucie zmęczenia. Kiedy pomieszczenie wypełni świeże powietrze, od razu poczujesz się rześko.
- Guma mentolowa
Najłatwiejszy i najtańszy sposób na senność to guma mentolowa. I nie chodzi tutaj o miętowy smak, a samą czynność żucia, która wysyła do mózgu sygnał o zbliżającej się potrzebie przetrawienia jedzenia. Oszukany organizm przechodzi wtedy w stan gotowości powodując nasze ożywienie.
- Lekkie ćwiczenia fizyczne
Aby skutecznie wdrożyć bezsenny plan nocny, do zajęć dodaj lekką aktywność fizyczną. Możesz np. co 45-50 minut wykonać ruchy okrężne głowy, poskakać lub zrobić kilka pompek. Jeśli to możliwe, wybierz się na krótki spacer, aby zaczerpnąć świeżego powietrza.
- Auto-masaż
Zrób sobie masaż punktowy, który pozwoli Ci chwilę odpocząć:
• delikatnie dotykaj opuszkami palców karku,
• masuj skronie okrężnym ruchem,
• uchwyć w palce płatki uszu,
• uciskaj dłonie (szczególnie część między kciukiem a palcem wskazującym).
W ten sposób poprawisz krążenie krwi, które odgoni zmęczenie.
- Optymalne ubranie medyczne i buty
Załóż wygodne i świeże ubranie medyczne oraz odpowiednie obuwie, w którym będziesz czuć się komfortowo.
- Co jeść?
Konieczne jest również prawidłowe odżywianie w ciągu dnia poprzedzającego nieprzespaną noc. Po pierwsze, przygotuj zbilansowane śniadanie bogate w białko. Po drugie, zjedz pełny obiad. Po trzecie, unikaj zbyt obfitej kolacji, ponieważ pełny żołądek spowoduje senność, a lekki głód może stanowić barierę dla zasypiania. Pamiętaj także o zdrowym odżywianiu w nocy, bez tłuszczu i słodyczy. Czekolada jest niewątpliwie źródłem energii, ale obecny w niej cukier prosty, spowoduje krótkotrwały wzrost energii, a potem szybki jej spadek.
- Co pić?
Klasyczną opcją jest kawa, ale wbrew pozorom po niej także możesz stać się senna. Niektórzy badacze twierdzą, że ludzkie ciało nie potrzebuje kawy i pijemy ją z przyzwyczajenia. Napoje energetyczne również nie zawsze działają, a ponadto zawierają zbyt dużo cukru i mają zły wpływ na serce i żołądek. Pij więc jak największe ilości wody z cytryną.
- Światło
Nasze ciało jest przyzwyczajone do aktywności w świetle dziennym, a nocą szuka od niego odpoczynku. Aby więc nie zasnąć po zmroku, stwórz iluzję światła dziennego – włącz wszędzie światło, aby oszukać zmysły i zmusić ciało do pracy.
Jeżeli znasz inne sposoby na to, jak radzić sobie ze snem podczas nocnej zmiany, podziel się nimi w komentarzach!