Create a Joomla website with Joomla Templates. These Joomla Themes are reviewed and tested for optimal performance. High Quality, Premium Joomla Templates for Your Site

Jak nie zasnąć na nocnej zmianie? Praktyczne porady

Praca pielęgniarki i położnej wiąże się z dyżurami w godzinach nocnych. Zachowanie dobrego samopoczucia i energii przez całą noc to spore wyzwanie. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci pokonać senność w tak trudnych warunkach pracy.

  1. Chłodne nocne powietrze

Otwórz okno i przewietrz pokój. Jeśli w pomieszczeniu jest duszno i gorąco, mimowolnie powoduje to uczucie zmęczenia. Kiedy pomieszczenie wypełni świeże powietrze, od razu poczujesz się rześko.

  1. Guma mentolowa

Najłatwiejszy i najtańszy sposób na senność to guma mentolowa. I nie chodzi tutaj o miętowy smak, a  samą czynność żucia, która wysyła do mózgu sygnał o zbliżającej się potrzebie przetrawienia jedzenia. Oszukany organizm przechodzi wtedy w stan gotowości powodując nasze ożywienie.

  1. Lekkie ćwiczenia fizyczne

Aby skutecznie wdrożyć bezsenny plan nocny, do zajęć dodaj lekką aktywność fizyczną. Możesz np. co 45-50 minut wykonać ruchy okrężne głowy, poskakać lub zrobić kilka pompek. Jeśli to możliwe, wybierz się na krótki spacer, aby zaczerpnąć świeżego powietrza.

  1. Auto-masaż

Zrób sobie masaż punktowy, który pozwoli Ci chwilę odpocząć:

• delikatnie dotykaj opuszkami palców karku,
• masuj skronie okrężnym ruchem,
• uchwyć w palce płatki uszu,
• uciskaj dłonie (szczególnie część między kciukiem a palcem wskazującym).

W ten sposób poprawisz krążenie krwi, które odgoni zmęczenie.

  1. Optymalne ubranie medyczne i buty

Załóż wygodne i świeże ubranie medyczne oraz odpowiednie obuwie, w którym będziesz czuć się komfortowo.

  1. Co jeść?

Konieczne jest również prawidłowe odżywianie w ciągu dnia poprzedzającego nieprzespaną noc. Po pierwsze, przygotuj zbilansowane śniadanie bogate w białko. Po drugie, zjedz pełny obiad. Po trzecie, unikaj zbyt obfitej kolacji, ponieważ pełny żołądek spowoduje senność, a lekki głód może stanowić barierę dla zasypiania. Pamiętaj także o zdrowym odżywianiu w nocy, bez tłuszczu i słodyczy. Czekolada jest niewątpliwie źródłem energii, ale obecny w niej cukier prosty, spowoduje krótkotrwały wzrost energii, a potem szybki jej spadek.

  1. Co pić?

Klasyczną opcją jest kawa, ale wbrew pozorom po niej także możesz stać się senna. Niektórzy badacze twierdzą, że ludzkie ciało nie potrzebuje kawy i pijemy ją z przyzwyczajenia. Napoje energetyczne również nie zawsze działają, a ponadto zawierają zbyt dużo cukru i mają zły wpływ na serce i żołądek. Pij więc jak największe ilości wody z cytryną.

  1. Światło

Nasze ciało jest przyzwyczajone do aktywności w świetle dziennym, a nocą szuka od niego odpoczynku. Aby więc nie zasnąć po zmroku, stwórz iluzję światła dziennego – włącz wszędzie światło, aby oszukać zmysły i zmusić ciało do pracy.

Jeżeli znasz inne sposoby na to, jak radzić sobie ze snem podczas nocnej zmiany, podziel się nimi w komentarzach!

Comments are closed.